
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bag |
| Voltage Rating | 300 V |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current Rating | 15 A |
| Color | Green |
| Number of Positions | 2 |
| Connection Method | Plug |
| Wire Gauge Range | 26 AWG to 12 AWG |
Stock: 248
Distributors
pcbx
Unit Price$0.37661
Ext.Price$0.37661
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.37661 | $0.37661 |
| 10 | $0.30038 | $3.00380 |
| 50 | $0.26362 | $13.18100 |
| 100 | $0.23136 | $23.13600 |
| 500 | $0.20305 | $101.52500 |
| 1000 | $0.17819 | $178.19000 |
